Savcısının odasında çektirdiği fotoğraflarla gündem olan avukat Buket Nurşah Tekışık’ın paylaştığı o sözler, Nelson Mandela’nın çıktı

GÜNEY AFRİKA’NIN İLK SİYAHİ AVUKATI

Güney Afrika’nın ırkçılık karşıtı demokrasi kahramanı Nelson Mandela, kıtanın en önde gelen üniversitelerinden Witwatersrand’in o dönem “tek siyahi öğrencisi” olarak hukuk eğitimi gördü ve Güney Afrika’nın “ilk siyahi avukatı” oldu.

O SÖZLERİN MANDELA’YA AİT OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDU?

Türkiye’nin konuştuğu avukat Buket Nurşah Tekışık, Çağlayan Adliyesi’nde savcı odasında çektirdiği fotoğrafların altına paylaştığı o sözlerin kendisi gibi avukat olan halk kahramanı, demokrasi öncüsü, ırkçılık karşıtı Nelson Mandela’ya ait olduğunu biliyor muydu? Bunu bilmiyoruz.

26 YILI CEZAEVİNDE GEÇTİ

O halde yeri gelmişken Nelson Mandela’yı anlatalım.

Yıllar önce Güney Afrika’da ırkçılık karşıtı mücadele veren Nelson Mandela, mücadelesine uluslararası destek aramak için, Afrika turuna çıktı, İngiltere’yi ziyaret etti.

Mandela ülkesine döndükten sonra halkı kışkırtmak, hükümeti devirmeye teşebbüs etmekle suçlanarak idamla yargılandı ve 1964’te ömür boyu hapse mahkûm edildi.

Cape Town kenti açıklarındaki Robben Adası Hapishanesine gönderildi. Mandela, 1964-1982 arasında 26 yıl hapis yattı.

ÜLKESİNİN İLK SİYAHİ BAŞKANI OLDU

Mandela, serbest bırakılmasının ardından apartheid rejimine karşı uluslararası desteği pekiştirmek üzere ABD, İngiltere, Fransa, Vatikan, Küba, Endonezya, Malezya, Japonya ve Avustralya ile bazı Afrika ülkelerini ziyaret ederek, George Bush, Margaret Thatcher, François Mitterrand, Fidel Castro gibi dönemin dünya siyasetinin önde gelen isimleriyle bir araya geldi.

Uluslararası toplumun desteğini arkasına almayı başaran Mandela, geçen ay hayatını kaybeden apartheid rejiminin son Devlet Başkanı F. W. de Klerk’ün de desteğiyle, beyaz azınlık yönetiminden çok kültürlü demokrasiye geçiş sürecine liderlik etti.

Mandela, bu süreçte barışa katkılarından ötürü, 1993 yılında De Klerk ile Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

ANC’nin lideri olarak, ülke tarihinin ilk demokratik seçimi olan 1994 seçimini kazanan Mandela, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi başkanı oldu.

Mandela iktidarı döneminde ülkede ulusal uzlaşıyı sağlayarak, farklı renklerin ve kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı bir toplumun inşasına önemli katkılar sağladı.

O SÖZÜ İLHAM KAYNAĞI OLDU

İkonik Güney Afrika lideri Nelson Mandela’nın ünlü bir sözü vardı: “Asla kaybetmem. Ya kazanırım ya da öğrenirim.”

Bu söz, dünyanın her yerindeki insanlara belli noktalarda ilham verdi.

Onlardan biri de, savcı odasında çektirdiği fotoğrafların altına sözlerin sahibini ve mücadelesini kim bilir belki de bile bilmeden yazan avukat Buket Nurşah Tekışık’dı.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir