İzmir’de Ocakçı Holding sahibi Serkan Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı kaçmak üzereyken yakalandılar

İzmir’de Ocakçı Holding yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 30 kişi hakkında yüksek kâr vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yüksek kar vaadiyle 30 kişiden 23 milyon lira toplayarak dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen, bir holdingin sahibi Serkan Ocakçı, eşi Seçilay Ocakçı ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 30 şüpheliyi yakalamak için Çiğli ilçesindeki şirket binası ile bazı adreslere operasyon düzenledi.

Zanlıların satışını yaptıkları tokenle kripto piyasalarında para kazandıracaklarını ve dron fabrikası kurarak kar payı dağıtacaklarını vadettiği, bu yöntemlerle yaklaşık 2 bin 500 kişiden 2,5 milyar lira topladıkları öne sürüldü.

HOLDİNG BİNASINDA POLİS OPERASYONU

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çiğli ilçesindeki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan holding binası, Harmandalı Mahallesi’ndeki danışmanlık şirketi ve bir inşaat şirketinde arama yaptı.

Holding binasının yaklaşık bir hafta önce boşaltıldığı, bina girişine kiralık ilanı asıldığı görüldü.

Operasyonda şüphelilerden 20’si gözaltına alınırken, holding sahibi olan Serkan Ocakçı ve eşinin de aralarında bulunduğu 10 zanlının yakalanması için çalışmalar devam etti.

Zanlıların borsa yatırımları ve satışını yaptıkları tokenle kripto piyasalarında para kazandıracaklarını ve dron fabrikası kurarak kar payı dağıtacaklarını vadettikleri, bu yöntemlerle yaklaşık 2 bin 500 kişiden 2,5 milyar lira topladıkları öne sürüldü.

“EVİNİ, ARABASINI SATANLAR, BANKADAN KREDİ ÇEKENLER OLDU”

Serkan Ocakçı ve eşi hakkında suç duyurusunda bulunanların önemli çoğunluğu ise zanlıların kurduğu ilk şirketin bürosunun bulunduğu Harmandalı Mahallesi’nde ikamet ediyor.

Şikayetçilerden Garip Kardaş (55), kendisinin 7 ay önce sisteme dahil olduğunu, 700 bin lira verdiğini, kar payı olarak 150 bin lira aldığını anlattı.

Kardaş, “Şu anda kredi borçlarım var, çıkmazdayım. Birikmiş param vardı, götürüp onlara verdim. Yüksek kar vadettiler, ilk önce aylık yüzde 15 dediler, sonra da yüzde 17’ye yükselttiler. Bankaya çok borcum var, aylık 40-50 bin lira ödemem var, çaresiz durumdayız.” dedi.

Melih Mekik de (28) mahallede para yatırıp yüksek kar alanları görünce kendisinin de sisteme girdiğini ifade ederek, şunları anlattı:

“Bize yüksek kar vadeden portföylerinin olduğunu söylediler. Yozgat’ta dron fabrikasının temel atma fotoğraflarını gösterdiler. Bizim köyün yüzde 90’ının parasını topladılar. Evini, arabasını satanlar, bankadan kredi çekenler oldu. Her ayın sonunda aylık kar payını elden dağıtıyorlardı. Benim 500 bin lira zararım var ama tabii eşimin, dostumun, akrabalarımın 8-10 milyonu gitti. Ben 2,5 ay önce 500 bin verdim. Sonraki ay bana 20 bin lira kar payı verdiler. Ondan sonra ‘sorunlar çıktı, halledeceğiz’ dediler. Oyalama taktikleriyle 1,5 ay kendilerine ulaşamadım. Holding binasına gittim, içeriye almadılar. ‘Ay sonunda hepinizin parasını dağıtacağız’ dediler. Sonra bir daha ulaşamadık kendisine. Şikayette bulunduk, artık devlete bırakıyoruz. Umarım yardımcı olurlar, çünkü herkes perişan durumda. Ben hayvancılık yapıyordum, borçlarımı kapatmak için hayvanlarımı sattım.”

Yük taşımacılığı yapan Ali Doğan da kamyonunu satarak sisteme para yatırdığını anlatarak, “500 bin lira yatırdım, 200 bin lira kadar kar payı aldım. O zaman ben ‘şirketin ismini şapkama yazacağım’ dedim, arkadaşlar bana gülmüştü. Kendi kamyonumu sattım, onlara verdim. Şimdi çalışmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Eşi ile birlikte halen aranan, dron fabrikası kurma vaadiyle 2.5 milyar liralık para toplayan Ocakçı Holding’in sahibi Sedat Ocakçı’nın, 2019 yılında TSK’dan Üsteğmen rütbesindeyken ihraç edildiği de ileri sürüldü.

KAÇMAK ÜZEREYKEN YAKALANDILAR

İzmir’de yüksek kazanç vaadiyle 2.5 milyar TL’lik vurgunla ilgili aranan Ocakçı Holding sahibi Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı, yurt dışına kaçma hazırlığındayken Adana’da saklandıkları bir ikamete düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonda gözaltı sayısı 26’ya yükseldi.

İLGİLİ HABERLER

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x