Bütün Türkiye ayağa kalktı

Bütün Türkiye, “Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa maçını seyredeceğiz” diye heyecanlandı. İstanbul’da saat 19.30’dan sonra trafik bile boşaldı. Televizyonun başında maçın oynanmasını bekleyenler ise büyük bir trajedi yaşadı.
Şimdi sizlere soruyorum: Suudi Arabistan yetkilileri, Atatürk resimli antrenman formasıyla ısınmaya çıkacak olan Fenerbahçe ve Galatasaray’a “çıkamazsınız” diyor. Bu duyulduğu an zaten bütün Türkiye ayağa kalktı. Şayet, Başkan Dursun Özbek ve Ali Koç, Suudi yeklililerin baskısına boyun eğip, Atatürk tişörlerini çıkartıp normal formayla ısınmaya çıkmasaydı inanın her iki kulübün başkanı da bir daha Türkiye’de dolaşamazdı. Şu hassas olduğumuz dönemde böyle bir baskıyı hiç bir Türk kabul edemez.
Sonuçta başkanlar dik durdu, direttiler ve maça çıkmadılar. Ben kendilerini alkışlıyorum. Burada sorun Federasyon Başkanı… Sen 100. yılda Süper Kupa’yı Suudi Arabistan’da oynatıyorsan kulüpleri böyle bir sorun ile başbaşa bırakmamalıydın. Türk insanı onuru için yaşar. Aç kalır, sıkıntı çeker ama onurundan, Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ten kesinlikle vazgeçmez. Bunu düşünebiliyorsunuz, Türk futbolunu idare eden, Türkiye’de yaşayan, içimizden biri olan Mehmet Büyükekşi hesaplayamıyor. Sakın hiç kimse kulüpleri ve başkanlarını suçlamasın… Madem böyle bir programı TFF yaptı, o zaman ceremesini de kendisi çekecek. Bunun başka yolu yok. Şu an bütün takımlar izin yaparken Galatasaraylı ve Fenerbahçeli futbolcular telef oldu. Kolay mı? 4.5 saatlik yol git… İklim değişikliği… Bu kadar stres… Hepsi ezeli rakipleri yenmek için konsantrasyonları en üstte… Şimdi yıldızlar topluluğu dediğimiz bu iki takımın futbolcuları kendilerini nasıl toparlayacaklar? Hiç dinlenmeden önümüzdeki hafta maçlara başlayacaklar. Bana saçma sapan bir iş gibi geliyor bu yaşadıklarımız. Dünyada hiçbir Futbol Federasyonu Başkanı kulüplerini bu duruma düşürmez.
Bir de bunun tazminat kısmı var. Fenerbahçe ve Galatasaray’dan 40 milyon dolar tazminat isteneceği söyleniyor. Şayet böyle bir şey varsa son kuruşuna kadar bu parayı TFF’nin ödemesi gerekir. Kulüplerin hiç bir günahı, suçu yok. Onlar çıkıp aslanlar gibi futbollarını oynayacaklardı. Ama onurlarıyla oynanınca “biz maça çıkmıyoruz” dediler ve sözlerinin arkasında durdular.
Şimdi eminim iki takımın da uçakları İstanbul’a inince büyük taraftar grupları kendilerini alkışlayarak karşılayacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x