27 kişi hayatını kaybetmişti: Yolcu gemisinin kaptanına hapis cezası

Tuna Nehri’nde 2019 yılında 25 yolcu ve iki mürettebatın hayatını kaybettiği deniz kazası hakkında açılan davada karar çıktı. Yolcu gemisinin kaptanına hapis cezası verildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, bir yolcu gemisinin çarptığı küçük tekneyi batırması ve 25 Güney Koreli turist ve iki mürettebatın hayatını kaybetmesine sebep olmasıyla ilgili Macaristan’da görülen davanın bugün yapılan duruşmasında, yolcu gemisinin Ukraynalı kaptanı 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tuna Nehri’nde 50 yılın en ölümlü kazası olarak kayıtlara geçen olayda, küçük turist teknesi Mermaid, 35 kişiyle birlikte batmıştı. Şiddetli yağış şartları altında gerçekleşen olayda Mermaid’in kaptanı da ölmüştü.

‘BİR ANLIĞINA BİLE BU KORKUNÇ TRAJEDİNİN ANILARINDAN KAÇAMIYORUM’

Macaristan’daki mahkemenin hakimi Leona Nemeth, “Sanık C. Yuriy, su taşımacılığı sırasında ihmalden suçlu bulunarak 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı” açıklamasını yaptı. Mahkeme kararına istinaf yolunun açık olduğu bilgisi de paylaşıldı.

2019 yılından bu yana tutuklu yargılanan Ukraynalı kaptan, mahkemede yaptığı açıklamada, yaşanan trajediyle ilgili ‘derinden üzgün’ olduğunu söylemişti. Kaptan, “Bir anlığına bile bu korkunç trajedinin hatıralarından kaçamıyorum. Uyuyamıyorum ve sanırım hayatım boyunca bununla birlikte yaşamak zorunda kalacağım” diye konuşmuştu.

Öte yandan, sadece yedi Güney Koreli yolcunun kurtulduğu kazayla ilgili kaptana yöneltilen ‘yardım sağlamakta başarısız olma’ suçlaması mahkeme tarafından düşürüldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x